Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet

Megújult formában szervezte meg az ODFIE a 46. Unitárius Ifjúsági Konferenciát

A Magyar Unitárius Egyház ifjúsági szervezeteként működő Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet 46. alkalommal szervezte meg 2024. október 25–27. között az Unitárius Ifjúsági Konferenciát (UIK) Kolozsváron, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban.

Az 1928–1939 között, majd az 1991 óta évente megszervezett unitárius ifjúsági konferenciák elsősorban egy-egy megadott téma feldolgozását tűzték ki célul. Ezeket a témákat olyan területekről merítették, amelyek az ifjúság életében fontos szereppel bírtak. A meghívott előadók több napon keresztül előadásokat és foglalkozásokat tartottak a résztvevőknek, amely által azok műveltségét és tudását igyekeztek gyarapítani. A különböző strukturális változásokon keresztülment konferencia azonban mindvégig hű maradt egy dologhoz: eredeti célkitűzéséhez és feladatvállalásához, amely az ifjúság nevelése volt.

Idéntől az Unitárius Ifjúsági Konferencia olyan közművelődési és tudományos műhellyé alakult, amely a jövőre néző tevékenységét összetettebb folyamatban határozza meg. Ebben az értelemben, a rendezvény jellegű konferencia idén mozgalommá növekedett és tevékenységi körének kiszélesítésére törekedett. Az UIK egy széleskörű tapasztalattal és szakmájában kiemelkedő eredményekkel rendelkező mentorhálózatot törekedett kialakítani, akik a résztvevők számára bevezető jellegű, tudománynépszerűsítő előadásokat és kiscsoportos ismeretterjesztő foglalkozásokat tartottak, ugyanakkor értelmiségi modellt állítottak, amely példaként szolgálhat a résztvevőknek. A konkrét rendezvényt online találkozók előzték meg, amelyben a jelentkezők útmutatásokat kaptak annak érdekében, hogy megismerhessék a különböző tudományterületeket, majd kiválaszthassák az általuk kedvelt és követni vágyott irányvonalat. Az UIK-n a jelentkezők be kellett mutassák a kutatásukat összefoglaló szövegeiket, vagyis a tudományos esszéiket. Ezeket a rendezvényen szakmai segítséggel továbbfejleszthették, majd később folyóiratban publikálhatják. Ezzel az összetett célkitűzéssel és tevékenységi körrel az UIK a népfőiskolák hagyományára építkezik, ezért úgy tekinthetünk rá, mint az ifjúság népfőiskolájára.

Az október 25–27. között megrendezésre került konferencián közel 50 résztvevő vitte tovább megújult formában ugyan, de mégis kapcsolódva az 1928-ban először megszervezett konferenciához annak hagyományát. A konferencia ideje alatt előadásokra, istentiszteletekre, áhítatokra, közös beszélgetésekre, műhelymunkákra és különböző szabadidős tevékenységekre is sor került.

Mindezek értelmében a 46. UIK munkálatainak összegzéseként az alábbi nyilatkozatot tesszük közzé.

A 46. Unitárius Ifjúsági Konferenciát online találkozások előzték meg, október 2–án és október 15–én. Ezek tartalmát tekintve azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy eligazító jellegű segítséget nyújtsanak a konferenciára készülő fiataloknak a tudományos esszék kapcsán.

A János Zsigmond Unitárius Kollégiumban megszervezett konferenciát október 25–én Elekes Zsolt, a János Zsigmond Unitárius Kollégium iskolalelkésze (Kolozsvár) által tartott áhítat nyitotta meg. Ezt követően Sass Barbara (Csíkszereda) és Györgyicze Ákos (Gyímesközéplok) zenei műsorral örvendeztették meg a konferencia résztvevőit. Nt. Andrási Benedek a Magyar Unitárius Egyház főjegyzője (Brassó) köszöntötte a 46. Unitárius Ifjúsági Konferencia résztvevőit. Magyari Zita Emese az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet elnöke (Kolozsvár) ünnepélyesen megnyitotta a 46. Unitárius Ifjúsági Konferenciát. Nagy Norbert az UIK főszervezője (Sepsiszentgyörgy) ismertette a megújult konferencia céljait és tevékenységeit és köszöntötte a résztvevőket.

A konferencia megnyitóját követően két előadásra került sor.

Benedek István kommunikációs szakember, egyetemi oktató, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézetének munkatársa (Kolozsvár) Már a szemünknek sem hihetünk? Hírfogyasztás a deepfake korszakában címmel vezette be a résztvevőket az online kommunikációs veszélyek és előnyök világába.

Csóka Antal Erika Zita a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézetének óraadó tanára Minden, amit tudnod kell egy jó prezentáció elkészítéséhez című előadásában a tudományos esszék bemutatásához kapcsolódó prezentációk készítéséhez nyújtott szakmai szempontokat.

Az elméleti előadásokat követően kiscsoportos műhelymunkákra került sor, amelyek célja a felkészülés segítése mellett a résztvevők látókörének szélesítése, tudománynépszerűsítés és ismeretfejlesztés volt.

Nagy Hilda irodalomtörténész, visszavonult kritikus, a Müpa Literarium sorozatának művészi társszerkesztője, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal munkatársa (Budapest) Art meets AI: a művészet tudományos megközelítése című műhelyén a mesterséges intelligencia tudományos munkákhoz való felhasználásához adott szempontokat.

Csibi Kriszta Zsanna pszichológus, az UNICEF Magyarország szakmai koordinátora (Budapest) Irányt mutató erősségeink című műhelyén új szempontokat keresett közösen a résztvevőkkel a minket körülvevő világ megértéséhez.

Kelemen Kincső a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság– és Gazdálkodástudományi Karának doktorandusza és tanársegédje, a Mathias Corvinus Collegium erdélyi gazdasági igazgatója (Kolozsvár) Betekintő című műhelyén a közgazdasátan tudományába vezette be a résztvevőt.

Ördög Ödön a János Zsigmond Unitárius Kollégium zenetanára, a Péterffy Gyula kórus karnagya, zenész (Kolozsvár) A zenei korszakok kialakulásának meghatározó tényezői című műhelyén a korszakok és stílusok, műfajok megfigyeléséhez adott szempontokat.

Darkó Réka informatikus (Budapest) A jövő technológiája című műhelyében a reáltudományok iránt érdeklődők számára nyújtott segítséget a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeire fókuszálva.

Szőcs Eszter vegyész, a One Drop Cosmetics megalapítója (Tordaszentlászló) Bevezetés a tudatos bőrápolásba című műhelyében a bőrápolás kapcsán fogalmazott meg szempontokat.

A konferencia programját szombaton, október 26–án áhítat indította, amelyen Jobbágy Júlia a Kolozsvár–Belvárosi Unitárius Egyházközség lelkésze végzett szolgálatot. Ezt követően újból kiscsoportos műhelymunkákra került, amelyek célja a felkészülés segítése mellett a résztvevők látókörének szélesítése, tudománynépszerűsítés és ismeretfejlesztés volt.

Nagy Hilda irodalomtörténész, visszavonult kritikus, a Müpa Literarium sorozatának művészi társszerkesztője, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal munkatársa (Budapest) az irodalom iránt érdeklődő jelentkezők számára nyújtott szakmai segítséget.

Csibi Kriszta Zsanna pszichológus, az UNICEF Magyarország szakmai koordinátora (Budapest) a pszichológiához kapcsolódó tudományos esszék írói számára adott szakmai szempontokat.

Kelemen Kincső a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság– és Gazdálkodástudományi Karának doktorandusza és tanársegédje, a Mathias Corvinus

Collegium erdélyi gazdasági igazgatója (Kolozsvár)a közgazdaságtan témában írt jelentkezőt segítette szakmai szempontokkal.

Ördög Ödön a János Zsigmond Unitárius Kollégium zenetanára, a Péterffy Gyula kórus karnagya, zenész (Kolozsvár) a zenetudományok témában jelentkezett résztvevő esszéjéhez adott szakmai szempontokat.  

Szőcs Eszter vegyész, a One Drop Cosmetics megalapítója (Tordaszentlászló) bőrápoláshoz kapcsolódó tudományos esszéhez fogalmazott meg szakmai szempontokat.

Rácz Norbert Zsolt lelkész, Kolozsvári Belvárosi Unitárius Egyházközség De docta ignorantia. Szempontok az elvont tárgyak tudományos kutatásához című műhelyén ezeket járta körül, irányelveket megfogalmazva ezen témák megközelítéséhez.

Bilibók Renáta a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet és a Babeș–Bolyai Tudományegyetem óraadó tanára (Kolozsvár) Hol lakik az irodalom? című műhelyén arra kereste a résztvevőkkel a választ, hogy hogyan nyújtható hasznosítható, kortárs tudás a diákoknak, hogyan fejlesztők az olyan kompetenciákat, amelyek segítenek eligazodni a világban.

A kiscsoportos műhelyeket követően Erdei Blanka és Farkas Annamáriapszichológusok, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Karriertanácsadó központjának munkatársai Gazdálkodj okosan: hatékony időbeosztás a mindennapokban című műhelymunkáján a hatékony időbeosztáshoz adtak támpontokat, különböző feladatok segítségével.

A műhelymunkát követően a résztvevők a Steampunk Transylvania múzeumot látogatták meg.

A délután folyamán egy újabb elméleti előadásra került sor Darkó Réka informatikus (Budapest) Mesterséges intelligencia a jövő? című előadásában bevezetőt nyújtott a mesterséges intelligencia etikus használatára nézve.

Ezt követően a 46. Unitárius Ifjúsági Konferenciára beérkezett pályamunkák bemutatói következtek az alábbiak szerint:

  • Mezei Csaba (Kolozsvár) – Ahol a halottak alszanak. Van olyan mélység, amelyből nincs kilátás?;
  • Rácz Gábor (Kolozsvár) – Radikális ideológiák Dosztojevszkij Ördögök című regényében;
  • Pitó Gergő (Marosvásárhely) – Az időutazás;
  • Szabó Zsuzsanna (Marosvásárhely) – Gyerekkori traumáink kihatása az életünkre;
  • Kiss Bence (Nyárádszentmárton) – 700 év;
  • Barabás Kincső (Sepsiszentgyörgy) – Stresszkezeléstől a tudatos bőrápolásig;
  • Kenyeres Mátyás (Csíkszereda) – ,,Régi szokás szerint…” Szakrális tradíciók a homoródalmási unitáriusok körében;
  • Szabó Nóra (Marosvásárhely) – A jégkorong;
  • Zoltán–Nagy Etele (Sepsiszentgyörgy) – A székelység büszkeség;
  • Bod–Savuli Dávid (Marosvásárhely) – Társadalmi kérdések;
  • Bíró Balázs (Árkos) – Az egyházi zene kialakulása és fejlődése unitárius szemlélettel;
  • Rácz Mózes (Kolozsvár) – A Déltengeri Társaság által okozott gazdasági buborék;
  • Demeter Dorottya (Székelyderzs) – Mi vagyunk a kezdet;
  • Birtalan Bence (Homoródújfalu) – A tálentumok példázata. Amelyik fa nem terem jó gyümölcsöt azt kivágják, és tűzre vetik.

A bemutatókat követően az este folyamán sor került a 46. UIK díjátadó ünnepségére, ahol a szakmai zsűri értékelőjét követően kiosztásra kerültek az alábbi díjak:

  • Balázs Ferenc UIK Díj – a legújszerűbb ötletet tartalmazó alkotásra: Demeter Dorottya Mi vagyunk a kezdet című munkájáért;
  • Szentábrahámi Lombard Mihály UIK Díj – a teológiai tudományok területén alkotott legkiemelkedőbb alkotásra: Mezei Csaba Ahol a halottak alszanak. Van olyan mélység, amelyből nincs kilátás? című munkájáért;
  • Szabédi László UIK Díj – a legkiemelkedőbb irodalomi témájú alkotásra: Rácz Gábor Radikális ideológiák Dosztojevszkij Ördögök című regényében című munkájáért;
  • Körmöczi János UIK Díj – a reáltudományok területén elkészített legkiemelkedőbb alkotásra: Pitó Gergő Az időutazás című munkájáért;
  • Bölöni Farkas Sándor UIK Díj – a társadalomtudományokban írt legkiemelkedőbb alkotásra: Szabó Zsuzsanna Gyerekkori traumáink kihatása az életünkre című munkájáért;
  • Barra Imre UIK Díj – az orvostudományokban írt legkiemelkedőbb alkotásért – Barabás Kincső Stresszkezeléstől a tudatos bőrápolásig című munkájáért.
  • UIK III. díjban és 200 lej jutalomban részesült Bíró Balázs Az egyházi zene kialakulása és fejlődése unitárius szemlélettel című munkájáért;
  • UIK II. díjban és 250 lej jutalomban részesült Rácz Mózes A Déltengeri Társaság által okozott gazdasági buborék című munkájáért;
  • UIK I. díjban és 300 lej jutalomban részesült Kenyeres Mátyás ,,Régi szokás szerint…” Szakrális tradíciók a homoródalmási unitáriusok körében című munkájáért.

A díjkiosztó ünnepséget követően a Datki Church Band – Petőfi Sándor: Ki vagyok én? című verses-dalos előadása tette teljessé a napot.

Október 27–én, vasárnap a csoportos kiértékelőt követően Rácz Norbert Zsolt lelkész (Kolozsvár) által tartott istentisztelet keretén belül Zoltán–Nagy Etele tett vallomást egyéni, személyes hitéről. A konferencia Nagy Norbert főszervező (Sepsiszentgyörgy) záróbeszédével ért végett. Annak munkálatai azonban tovább folytatódnak, a részt vevők tudományos esszéi ugyanis a 2025. február 11–én megjelenő, újraindított Kévekötés folyóiratban jelenhetnek meg, kibővített formában.

Isten áldása legyen a konferencia résztvevőin, kivitelezőin és támogatóin egyaránt. 

Az esemény Kolozs Megye Tanácsa, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Communitas Alapítvány, az Unitarian Universalist Funding Program, a Nemzeti Kulturális Alap, a János Zsigmond Unitárius Kollégium, a Magyar Unitárius Egyház és az Artizanaten támogatásával valósult meg. 

A 46. Unitárius Ifjúsági Konferencia
szervező csapata

Kövess minket máshol is