Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet

Közös utakon — ifjúsági istentiszteletes körút Magyarországon

            Az ODFIE külkapcsolati céljainak legfontosabb része a Magyarországi Egyházkerület fiataljaival való rendszerszintű összekapcsolódás. Vágyunk, hogy a Magyarországon élő unitárius fiatalokkal is megerősítsük a kapcsolatunkat, és őket is be tudjuk kapcsolni az ODFIE éves tevékenységeibe.

            Ennek egyik első megvalósult alkalma a március 10–12. között Magyarországon megszervezett Közös Utakon ifjúsági istentiszteletes körút volt. Az idei körúton két egyházközségbe, a Hódmezővásárhelyi és a Nagy Ignác utcai Budapesti Unitárius Egyházközségbe látogattunk el és tartottunk ifjúsági istentiszteletet. Budapesten az istentisztelet után egy rövid egyleti tevékenységre is sor került, amely alkalommal a nagy számban jelenlevő magyarországi fiataloknak meséltünk az éves rendezvénypalettánkról, és megpróbáltuk tudatosítani bennük, nagyon várjuk az ő jelentkezésüket is.

            Az idei Közös Utakon ifjúsági istentiszteletet március idusának közelsége okán a szabadság témájára építettük fel.

Az ifjúsági istentiszteleten Demeter Ágnes, Költő Csenge, Lőrinczi Zsófia, Széll Róbert-Pál, Vida Domokos teológiai hallgatók és e sorok írója; Ilkei Árpád és Kondert Zsuzsanna világi egyetemisták; és Magyari Zita Emese ifjúsági- és egyetemi lelkész szolgáltak.

Az istentisztelet zenei szolgálatát az ODFIE-ből kinőtt Last Minute zenekar végezte, akinek tagjai Fekete Hunor, Ördög Ödön, Simó Kamilla, Szabó Lóránt, Szilágyi Alpár Attila, Veres Lehel és Vida Ferenc.

Beszédünkben az Ézs 45,8 üzenete alapján fogalmaztuk meg mondanivalónkat. Annak érdekében, hogy a ’48-as eseményekről egy sajátos szemszögből beszélhessünk, a babiloni fogságból való szabadulást megelőző időszak érzésvilágát próbáltuk megragadni. Deutero-Ézsaiás, a bibliai versek szerzője, a fogság legnehezebb időszakában szólalt fel, és mondta, hogy bármilyen keserves legyen is az élet, végül az Úr igazsága felülkerekedik. Ezt az elszánt bátorságot véltük felfedezni a márciusi ifjak lelkületében is. Ők is hittek abban, hogy valahol az égben léteznie kell a szabadság eszméjének, s ez, mintegy isteni áldás, puha esőként fog aláhullni a földre. Mindkét történet szereplői hittek abban, hogy a szabadulás kőbe vésett, szent, isteni igazság, és hogy annak elérése mindenki számára lehetőség.

            Az ézsaiási üzenet alapján arról is szóltunk, hogy bár mindig nehéz az útra kelés, hinnünk kell abban, hogy a félelmeink, szorongásaink fölött végül úgyis Isten ereje győz. Győzött a babiloni fogságkor, győzött a márciusi ifjak feladatvállalásakor, és győz a mindenkori mában is.

            Hisszük, hogy mi is ezzel a lelkesedéssel tudjuk majd megvalósítani az új egyletes stratégiát. E törekvésnek szép eredménye volt a márciusi, magyarországi ifjúsági istentiszteletes körút, ami az erdélyi és magyarországi egyletek összekapcsolódásának újjászületését is jelentette.

Nagy Norbert írása

Kövess minket máshol is